Lars Jakobsson, TR Bild.

V75®: Lille amatören lovade seger

,

Det finns våghalsar.
Amatören Mikael Eriksson hade nästan lovat seger med Pappajonnys Ilse i den lägsta klassen på V75® på hemmabanan Sundbyholm.
– Jag sa ju det! jublade Eriksson efter lördagens seger i klass II där det fyraåriga stoet krossade motståndet med Björn Goop i sulkyn i en omgång där ingen spelare lyckades få sju rätt och sex rätt delade ut hela 647 849 kronor.


51-årige travamatören Mikael Eriksson lämnade klartecken i förhandsintervjuerna i tidningarna under veckan.

Fyraåriga stoet Pappajonnys Ilse stod på tur för att vinna V75 tyckte ägaren och tränaren som deklarerade att han skulle “bli besviken” om det INTE skulle bli seger på lördagen.
Björn Goop hittade andrapar utvändigt i loppet men valde att köra fram i dödspositionen i det höga tempot med Pappajonnys Ilse som var mycket tapper och bara bara matade ner ledarhästen.
Segertiden skrevs till fina 1.13,8 över 2640 meter auto. Global Above All och Amorcer Levallo, tvåa respektive trea, en halv längd bakom i mål.
En imponerande insats av Mikael Erikssons häst. Eriksson som bara har Pappajonnys Ilse att träna och sköta om i stallet i Eskilstuna där han håller till.
– Fy fan vad bra hon är! Nu hade hon ett bra läge för en gångs skull också! jublade Eriksson.
Han kunde andas ut efter alla kaxiga uttalanden under veckan.
– Ja, nu är man kung. Nu slapp man “gå i ide” – fasen vad skönt, sa vinnaren som menade att han slapp gömma sig när löftet om seger infriades.

Nybrink tackade för showen
Det blev hårt sista biten, men segern blev till slut tillräckligt säker för en segerdans omedelbart efter målgång.
Om tre veckor väntar klass II-finalen på Solvalla med stoet från Eskilstuna på startlinjen.
– Nu ska jag träna fram till finalerna och sedan jävlar! Untersteiners häst (Global Agreement) blir dock svår att slå, sade Eriksson.
Tipsexperten Micke Nybrink berömde insatsen i studion i TV12.
– En tränare som tagit in luft hela veckan. En häst som krossade de andra efter tung resa – det borde inte ha gått! En liten amatörtränare som lyfter fram en häst på det här sättet och tar ut den på V75 och bara spöar de andra. Det är ganska kaxigt gjort, sa Nybrink.

Något för Elitloppet
Hemmavinnaren Pappajonnys Ilse var en tredjehandare på spelet och ingen överraskande vinnare. I övrigt duggade skrällarna tätt i V75 på Sundbyholmstravet i Eskilstuna.
Drygt 1,3 miljoner system lämnades in och inget överlevde de sju vinnarna och en stor jackpot är att vänta nästa lördag då Romme är värd för V75.
Roger Walmann-tränade Forfantone Am satt sist och spurtade till sig segern i Smedträffen/gulddivisionen. En “enprocentare” i den sista avdelningen.
– Det är en väldigt bra häst som absolut ska kunna vara med i Elitloppet nästa år om allt går vår väg. Men han måste bli mera startsnabb om det ska kunna ske, sa Roger Walmann.

Toppspurt av Dear Friend
Några av landets allra bästa ston möttes i Stoeliten över lång distans och Björn Goop såg ut att kunna stjäla loppet i ledningen med favoritspelade Mellby Free.
Men fick ge sig den sista biten.
Dear Friend var vara spelad på fyra procent och storskrällde.
Johan Untersteiner använde sig av det sjuåriga stoets startsnabbhet och lät Dear Friend pila till ledningen från sjättespåret, för att sedan släppa till storfavoriten.
Mellby Free togs upp under mellanvarvet men kunde inte freda sig när Dear Friend fick luckan på upploppet.
– Trots lite småskador kommer hon tillbaka och nu levererar hon som aldrig förr! sade Johan Untersteiner.
Västerbo ImtheMan blev en oväntad vinnare i Salatrofén över tre kilometer. Femåringen har aldrig förlorat i ledningen och gjorde det inte nu heller. Körande Mikael J Andersson svarade när Björn Goop kom upp med favoriten Gazza B.R. och skaffade sig ett par längders ledning med ett snygg ryck i den sista kurvan, en ledning som höll till mål.
En stark insats av Örebrotränaren Juhani Partatens springare.

Sir en hedershäst
I augusti och september segrade Sir Henry P.Hill och Rikard N Skoglund i silverdivisionen på V75. Trots detta var den Jörgen Westholm-tränade sjuåringen inte alls betrodd i silver på lördagen i Eskilstuna.
Rikard N Skoglund hamnade en bit bak med Sir Henry P.Hill och lyfte fram hästen utvändigt ledande Coogan på den sista bortre långsidan och klarade även av att hålla storfavoriten Vagabond Bi bakom sig. En jätteprestation av “Siren” som endast var spelade på två procent. GrytX HB i Avesta äger.
I bronsdivisionen blev det ännu en skrällvinnare. Tempot var högt uppskruvat och Cargo Door var bara bäst och spurtade till seger från en plats djupt i kön för Mats E Djuse över hetsiga 1640 meter med bilstart.
William Eriksson, färsk proffstränare på Romme, tog över träningen av hästen i augusti. Valackens största seger i karriären kom i femte starten i den nya regin.
Dwayne Zet (stor favorit, spelad på 31 procent) kom bland annat från en tredjeplats i ett kval till Svenskt Travderby under hösten och imponerade i klass I-försöket.
På söndagen väntar en ny omgång V75. Då med finaler i unghästserien Breeders’ Crown med 800
000 kronor i förstapris i de fyra finalloppen.
Ingen system hittade sju rätt på V75. Sex rätt gav 647 849 kronor och fem rätt 11
930 kronor.

Mikael Wikner, Kanal 75