”Xerava C.D., tränad av Hans R Strömberg, har adderat en fransk triumf till sin meritlista. På söndagen dominerade hästen loppet på Pontchateau och säkrade sin första seger på fransk mark.”
”Xerava C.D., tränad av Hans R Strömberg, har adderat en fransk triumf till sin meritlista. På söndagen dominerade hästen loppet på Pontchateau och säkrade sin första seger på fransk mark.”
”Trots stora ansträngningar lyckades inte Phantom Express och Bullet The Bluesky göra något större intryck i Prix de Croix. Det var Liza Josselyn och Nicolas Bazire som stal showen genom att tidigt ta ledningen och sedan hålla den till slutet.”
En välbekant uppladdning
Francesco Zet gör som i fjol och åker till Rättvik för att vässa elitloppsformen.
På måndagen kom startlistan till Marknadssprintern.
V75 med STL-finaler.
Men vilka hästar har svarat för de bästa prestationerna i försöken?
Det har vi undersökt med hjälp av ATG Xlabs.
Hans R Strömberg är en av proffstränarna i Rättvik med stallet inne på banan.
På lördag har han nära till händelserna när det är tävlingar med V75® på dalabanan.
I ett försök i Diamantstoet över tre varv hoppas han på Starstrucked i loppet över 2640 meter.
– Hon trivs bra över lång distans men helst ska det vara tre varv eftersom hon är stark som en björn
Isande kyla med hårt vinterunderlag där det krävs brodd runt om. Detta på en bana som aspirerar på att ha landets mest gynnsamma innerspår bakom bilen. Här kommer en genomgång inför V75® på Bollnästravet.
Isande kyla med hårt vinterunderlag där det krävs brodd runt om. Detta på en bana som aspirerar på att ha landets mest gynnsamma innerspår bakom bilen. Här kommer en genomgång inför V75 på Bollnästravet.
Joviality hade stor uppvisning och lekte hem sitt uttagningslopp till Stochampionatet.
Det fyraåriga superstoet, som tränas av Sabine Kagebrant, blir megafavorit i finalen nästkommande söndag.
– Hon känns riktigt stark och jag är jäkligt nöjd med henne, sa segerkusken Erik Adielsson som valde innerspår i finalen.
– Jag hade kunnat spela safe och tagit tre men känner mig trygg. Det känns som att hon kan kliva iväg bra.
Högklassig sport rakt igenom.
Midsommardagens Breeders’ Crown-tävlingar på Rättvik bjöd på massor av godbitar.
– Det här är nog min pensionsförsäkring, skojade Åke Lindblom sedan han åkt ifrån konkurrenterna med benet i vädret bakom Power Doc.
Snabbast från början och tuffast till slut.
Xerava C.D. gasade ifrån sina kullsystrar i Guldstoet på Axevalla.
– Jag har haft många fina ston, men aldrig någon som varit så här bra så här tidigt, mös tränaren Hans R Strömberg.