Nyhetsarkiv för S.G.Mistral

V85®: Ove A Lindqvist trivdes i leran på Umåker

,

Det var krävande förhållanden med rena lervällingen på Umåker under Juldagen.
Men en som trivdes under de extrema förhållanden var Ove A Lindqvist.
Han tog hem en dubbelseger på V85® genom hästarna Magnitize Me och French Kronos – och ytterst nära ett äkta hattrick.
– Det var klart redan i sista sväng, sa Ove A efter Magnitize Me’s fullträff.
En dubbelseger blev det även för hemmatränaren Jonna Irri som har haft sitt bästa år någonsin.

Zooma in på V75®: Snabbstartsstatistiken avslöjad

,

”Med nästan hälften av sprintloppen på Örebro i fickan från ledande position, blir det plötsligt mycket intressant att veta vilka hästar som når fram först. Låt oss dyka ner i spetsutredningar inför lördagens V75® och se vad positioneringsdata kan berätta för oss.”

V75®: Magnus A Djuse kung på Jägersro

,

En 1.09-tid utvändigt om ledaren.
Staro Mack Crowe brottade ner Dancer Brodde i en härlig duell i Birger Bengtssons Minne.
– Det är en skjutare. Något alldeles extra, berömde körande Magnus A Djuse som dominerade omgången med fyra segrar.

V75®: Djuse kung på Jägersro

,

En 1.09-tid utvändigt om ledaren.
Staro Mack Crowe brottade ner Dancer Brodde i en härlig duell i Birger Bengtssons Minne.
– Det är en skjutare. Något alldeles extra, berömde körande Magnus A Djuse som dominerade omgången med fyra segrar.

Tidigare handbollsproffs vann 13,7 miljoner

,

V75® blev svårlöst på Solvalla. Efter att överraskningen S.G.Mistral vann i den sista avdelningen var det endast två spelare kvar med sju rätt som fick dela på potten. – Jag gick bara runt och skrek. Man flög lite! Berättar en av miljonvinnarna om lördagskvällen.

V75®: Sagolikt jubileum för Milliondollarrhyme

,

100 starter. Milliondollarrhyme firade sitt jubileum på snyggast tänkbara sätt. – Det är som en saga. Jag är faktiskt rörd, sade Fredrik B Larsson sedan han reglerat fältet utvändigt om ledaren med sin nioåring och bidragit till att två system drog in över 13 miljoner kronor på V75.