Seger i både försök och final. Flight Sequence var bara bäst i Tillmanduellen.
– Han har gjort jättebra lopp på slutet, sa Ulf Ohlsson som vann duellen för andra året i rad.
Seger i både försök och final. Flight Sequence var bara bäst i Tillmanduellen.
– Han har gjort jättebra lopp på slutet, sa Ulf Ohlsson som vann duellen för andra året i rad.
I lördags skrällde Tomas Pettersson med Grand Ready Cash.
På onsdag är han i hetluften igen – då betydligt mer betrodd med From The Hip.
– Jag är inte känd för att sticka ut hakan, men han ska ha vettig chans, säger tränaren.
Det blev en rejäl överraskning i Prins Daniels lopp, tillika ”Vägen till Elitloppet”, när hemmahästen Global Etalon spurtade sylvasst till seger för Björn Goop.
Den femårige hingsten blev därmed direktkvalificerad till Elitloppet – men fick sedan startförbud efteråt och får därmed inte vara med kommande helg.
– Det är väldigt stort och otroligt häftigt att ha en häst på den här nivån. Jag är faktiskt lite tagen, sa Fredrik Wallin direkt efter segern och hade då inte bestämt sig om han hade för avsikt att starta i Elitloppet.
Tomas Pettersson och Jenni H Åsberg startar hela fem hästar på V75® på lördag.
– Jag tycker att både Edsinette och From The Hip ska ses med segerchans, säger Tomas Pettersson.
Grand Ready Cash kan bli en klassklättrare för Tomas Pettersson. Hästen imponerade stort vid en överlägsen seger i årsdebuten på måndagskvällen. – Han är mäktigt att sitta bakom. Han ska duga långt om han får bara frisk och fräsch, sa tränaren.