Nyhetsarkiv för Get A Wish

ATG öppnar för spel till VM-loppet

,

I fjol tog ATG avstånd från VM-loppet efter uppmärksammade drivningar 2022.
Till årets upplaga öppnar man däremot för spel och loppet kommer även att sändas i ATG Live.
– Vi har mottagit information om att man ändrar reglerna för den här tävlingsdagen, säger Victoria Orrsveden, hästvälfärdsansvarig vid ATG.

Inför V75®: Kolgjinis går för seger i sexmiljonersloppet

,

Kolgjinis Barack Face är inte med för att se och lära i lördagens Åby World Grand Prix.
Femåringen är redo att ta sig an världseliten i sexmiljonersloppet över tre varv.
– Vet vi själva vilken grym häst det är och vi går för seger. Det är fantastiska hästar med men formen är där och nu kommer vi att rycka skorna för första gången i karriären, säger Dante Kolgjini.

Allt klart för Åby World Grand Prix

,

Sex miljoner kronor till vinnaren.
Den 10 augusti avgörs Åby World Grand Prix. Nu är startfältet helt komplett.
Francesco Zet och San Moteur startar längst in – medan franske stjärnan Horsy Dream börjar långt ut bakom vingen.

V75®: Borups Victory vann Hugo Åbergs – efter formidabel spurt

,

Från komet till världsstjärna.
En glödhet avslutning blev segergivande för Borups Victory i en publikfriande upplaga av Hugo Åbergs Memorial.
– Jag har följt travet sedan jag var tio år så det är glädje för mig att bara vara med på den här tävlingsdagen, sa Daniel Wäjersten efter den tunga segern.

Spårlottningen klar till Hugo Åbergs – toppläge för titelförsvararen Hail Mary

,

På tisdag smäller det på Jägersro när Hugo Åbergs Memorial avgörs med 1 609 000 kronor i förstapris.
Titelförsvararen Hail Mary fick ett toppläge med spår tre bakom startbilen när spårlottningen ägde rum.
Även Mats Sundin och Daniel Wäjerstens Borups Victory blev en vinnare i spårlottningen och startar från bricka två över den engelska milen.

A Fair Day klar för Hugo Åbergs

,

Jägersro har bjudit in A Fair Day till Hugo Åbergs Memorial – och tränaren och ägaren Elisabeth Almheden har tackat ja.
– Jag blev så glad när vi blev inbjudna, det ska bli så roligt att få vara med i Åbergs, säger Elisabeth Almheden i ett pressmeddelande från Jägersro.

V75®: Get A Wish imponerade i Guld – klar för Hugo Åbergs

,

Get A Wish svarade ut Hustle Rain och Joviality från start.
Väl i ledningen var han omutlig och gled undan till en imponerande seger som innebar 300 000 kronor och en direktplats i Hugo Åbergs Memorial.
– Han gjorde en strålande spurt senast och var så bra idag. Jag tycker att han hör hemma i Åbergs, sa tränaren och segerkusken Johan Untersteiner.