Foto: Maria Holmén/TR Bild
Mantorp 2025-05-31

Decision Maker med Magnus A Djuse

Stjärnstoet Decision Maker redo för Hugo Åbergs Memorial

,

”Stjärnstoet Decision Maker, tränad av Stefan ’Tarzan’ Melander, blir den nionde inbjudna hästen till den stora sprinterfesten nästa tisdag på Jägersro. Sportchefen Mats Ahlkvist beskriver henne som ett av Sveriges bästa ston och berömmer hennes imponerande startförmåga.”

Foto: Maria Holmén/TR Bild
Mantorp 2025-05-31

Decision Maker med Magnus A Djuse

”Sommarens Elitlopp” under den magiska Åbergs-kvällen börjar ta form och om Daniel Redén tackar ja med Double Deceiver, som under söndagen vann det finska storloppet St Michel Ajo i Mikkeli, så återstår det en plats i loppet. Detta efter att Decision Maker fått en inbjiudan under måndagen och Stefan Melander har tackat ja till denna. Därmed blir det två ston i Hugo Åbergs i år, då Daim Brodda sedan tidigare är klar för sprinterloppet över den engelska milen. Decision Maker kommer närmast från en tredjeplats i Årjängs Stora Sprinterlopp bakom Gio Cash och Don Fanucci Zet. Hon travade då nytt rekord, 1.09,4/1640a.
Under tisdagskvällen lottas startspåren till Hugo Åbergs i sedvanlig stil bland publiken på Jägersro under tävlingarna.
Följande nio hästar är inbjudna till Hugo Åbergs, som har 1 609 000 kronor i förstapris. Då ska tilläggas att Daniel Redén ännu inte lämnat besked om start för Double Deceiver.
A Fair Day
Bedazzled Sox
Daim Brodda
Dancer Brodde
Decision Maker
Don Fanucci Zet
Double Deceiver
Mellby Jinx
Önas Prince