För sjätte säsongen i rad blev Claes Sjöström kuskchampion på travbanan i Visby. Mikael Rosenquist TR Bild.

Sjöström champion igen – avslutade året med hattrick

,

För sjätte säsongen i rad blev Claes Sjöström kuskchampion på travbanan i Visby.
På tisdagen kördes årets sista tävlingsdag på Gotland och Solvallakusken avslutade med ett hattrick och han fick segerdefilera med Amarcord L.G., Bottnas Gambler och Bank Blow, trion tränas av Henrik Hoffman som samtidigt blev tränarchampion.

För sjätte säsongen i rad blev Claes Sjöström kuskchampion på travbanan i Visby. Mikael Rosenquist TR Bild.


Kuskligorna på landets travbanor 2021

Arvika
1) Paw Mahony, 5-1-1
2) Marcus Hultman 4-0-1
3) Peter Ådefors 3-1-1
Färdigtävlat 2021

Axevalla
1) André Eklundh 30-13-16
2) Carl Johan Jepson 27-24-22
3) Björn Goop 11-20-13
Kvarvarande tävlingar: 26/10, 2/11, 9/11, 16/11, 27/11, 7/12, 14/12, 21/12, 31/12

Bergsåker
1) Daniel Wäjersten 30-14-21
2) Magnus A Djuse 19-15-12
3) Mats E Djuse 17-19-24
Kvarvarande tävlingar: 27/10, 6/11, 11/11, 17/11, 23/11, 28/11, 4/12, 9/12, 15/12, 22/12, 29/12

Boden
1) Sandra Eriksson 22-11-12
2) Ulf Ohlsson 16-16-11
3) Ove A Lindqvist 16-12-11
Kvarvarande tävlingar: 28/10, 5/11, 15/11, 25/11, 2/12, 12/12, 20/12

Bollnäs
1) Ulf Ohlsson 23-19-7
2) Mats E Djuse 17-15-16
3) Magnus A Djuse 13-6-5
Kvarvarande tävlingar: 28/10, 5/11, 12/11, 18/11, 24/11, 30/11, 10/12, 17/12

Dannero
1) Daniel Wäjersten 11-2-1
2) Ulf Ohlsson 7-4-4
3) Magnus A Djuse 5-5-2
Färdigtävlat 2021

Eskilstuna
1) Andreas Lövdal 16-6-4
2) Ulf Ohlsson 13-9-9
3) Jorma Kontio 13-7-13
Kvarvarande tävlingar: 26/10, 6/11, 7/11, 15/11, 23/11, 30/11, 6/12, 13/12, 21/12

Färjestad
1) Björn Goop 22-18-13
2) Carl Johan Jepson 20-16-16
3) Ulf Ohlsson 11-12-6
Kvarvarande tävlingar: 30/10, 8/11, 15/11, 22/11, 29/11, 4/12, 13/12, 27/12

Gävle
1) Mats E Djuse 18-11-8
2) Ulf Ohlsson 15-18-12
3) Örjan Kihlström 15-11-5
Kvarvarande tävlingar: 29/10, 13/11, 23/11, 2/12, 7/12, 19/12, 30/12

Hagmyren
1) Mats E Djuse 21-13-17
2) Ulf Ohlsson 15-8-11
3) Magnus A Djuse 9-8-4
Färdigtävlat 2021

Halmstad
1) Johan Untersteiner 23-17-20
2) Stefan Persson 17-19-20
3) Conrad Lugauer 16-6-8
Kvarvarande tävlingar: 8/11, 21/11, 29/11, 6/12, 16/12, 23/12

Hoting
1) Micael Melander 6-9-1
2) Bo Eklöf 4-1-2
3) Rikard N Skoglund 3-0-1
Färdigtävlat 2021

Jägersro
1) Conrad Lugaer 27-17-8
2) Adrian Kolgjini 24-15-9
3) Thomas Uhrberg 23-27-30
Kvarvarande tävlingar: 30/10, 2/11, 10/11, 19/11, 20/11, 30/11, 8/12, 15/12, 21/12

Kalmar
1) Stefan Persson 19-15-15
2) Johan Untersteiner 15-8-6
3) Fredrik Persson 11-14-15
Kvarvarande tävlingar: 29/10, 5/11, 16/11, 26/11, 3/12, 10/12, 18/12

Lindesberg
1) Mika Forss 9-6-5
2) Claes Sjöström 6-4-2
3) Carl Johan Jepson 5-6-7
Färdigtävlat 2021

Lycksele
1) Hanna Olofsson 3-1-2
2) Sandra Eriksson 3-0-1
3) Mats Gällerstedt 2-2-1
Färdigtävlat 2021

Mantorp
1) Carl Johan Jepson 13-14-16
2) Stefan Persson 9-8-10
3) Ulf Ohlsson 9-5-8
Kvarvarande tävlingar: 1/11, 8/11, 22/11, 5/12, 13/12, 20/12

Oviken
1) Peter Eriksson 5-4-0
2) Robert Skoglund 5-0-0
3) Micael Melander 4-1-5
Färdigtävlat 2021

Romme
1) Ulf Ohlsson 26-23-12
2) Jörgen Westholm 19-9-10
3) Rikard N Skoglund 17-12-9
Kvarvarande tävlingar: 30/10, 4/11, 9/11, 16/11, 19/11, 26/11, 3/12, 9/12, 14/12, 18/12, 23/12, 28/12

Rättvik
1) Jörgen Westholm 16-8-1
2) Oskar J Andersson 8-7-5
3) Mats E Djuse 8-6-7
Kvarvarande tävlingar: 1/11,

Skellefteå
1) Sandra Eriksson 16-10-5
2) Ove A Lindqvist 10-5-13
3) Hanna Olofsson 9-6-3
Färdigtävlat 2021

Solvalla
1) Örjan Kihlström 83-62-46
2) Jorma Kontio 69-41-42
3) Björn Goop 44-32-24
Kvarvarande tävlingar: 27/10, 29/10, 31/10, 3/11, 10/11, 12/11, 14/11, 17/11, 19/11, 24/11, 26/11, 27/11, 1/12, 3/12, 8/12, 10/12, 15/12, 17/12, 22/12, 26/12

Solänget
1) Daniel Wäjersten 12-5-5
2) Mats E Djuse 6-7-6
3) Stefan Edin 6-4-4
Färdigtävlat 2021

Tingsryd
1) Johan Untersteiner 6-5-2
2) Fredrik Persson 5-3-2
3) Kevin Oscarsson 4-5-4
Färdigtävlat 2021

Umåker
1) Mats E Djuse 24-12-10
2) Ulf Ohlsson 11-7-7
3) Magnus A Djuse 9-9-3
Kvarvarande tävlingar: 2/11, 12/11, 20/11, 29/11, 14/12, 25/12

Vaggeryd
1) Stefan Persson 12-4-4
2) Kevin Oscarsson 6-2-4
3) André Eklundh 5-7-1
Färdigtävlat 2021

Visby
1) Claes Sjöström 26-11-9
2) Petter Karlsson 12-18-11
3) Thomas Jonsson 12-13-15
Färdigtävlat 2021

Åby
1) Robert Bergh 48-28-21
2) Johan Untersteiner 46-35-22
3) Carl Johan Jepson 20-27-25
Kvarvarande tävlingar: 28/10, 3/11, 6/11, 11/11, 14/11, 18/11, 25/11, 1/12, 9/12, 11/12, 22/12

Åmål
1) Stefan Persson 7-4-1
2) Magnus Jakobsson 6-4-7
3) Kristian Lindberg 4-4-4
Färdigtävlat 2021

Årjäng
1) Carl Johan Jepson 12-6-8
2) Magnus Jakobsson 9-7-9
3) Björn Goop 8-4-3
Färdigtävlat 2021

Örebro
1) Björn Goop 13-5-9
2) Rikard N Skoglund 12-9-5
3) Ulf Ohlsson 11-13-16
Kvarvarande tävlingar: 28/10, 4/11, 18/11, 25/11, 2/12, 11/12, 29/12

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75