Under fredagen släpptes nomineringarna i sju av de kategorier som ska prisas under den årliga Hästgalan i Stockholm 7 februari.

Activated har span på dubbla kategorier. Maria Holmén/TR Bild.


Det är Svenska Hästsportjournalisters Klubb som står för nomineringarna och valet föll på följande två- och fyrbenta profiler:

Årets tvååring
Revelation
Tränare: Per Nordström, Jägersro
Största seger 2019: Svensk Uppfödningslöpning, Jägersro
Sayonara
Tränare: Fredrik Wallin, Gävle
Största seger 2019: Svampen Örebro
Global Badman
Tränare: Daniel Wäjersten, Bergsåker
Största seger 2019: Breeders’ Crown, Bergsåker
Armani Degato
Tränare: Svante Båth, Solvalla
Största seger 2019: Uttagningslopp Svensk Uppfödningslöpning, Jägersro

Årets treåring
Aetos Kronos
Tränare: Jerry Riordan, Halmstad
Största seger 2019: E3, Eskilstuna (världsrekord 1.11,8a/2140)
Brother Bill
Tränare: Timo Nurmos, Solvalla
Största seger 2019: Breeders’ Crown, Eskilstuna
Diana Zet
Tränare: Daniel Redén, Solvalla
Största seger 2019: Svenskt Travoaks, Solvalla
Power
Tränare: Robert Bergh, Åby
Största seger 2019: Svenskt Travkriterium, Solvalla

Årets fyraåring
Activated
Tränare: Fredrik Wallin, Gävle
Största seger 2019: Stochampionatet, Axevalla
Attraversiamo
Tränare: Svante Båth, Solvalla
Största seger 2019: Svenskt Travderby, Jägersro
Campo Bahia
Tränare: Conrad Lugauer, Jägersro
Största seger 2019: Konung Gustaf V:s Pokal
Conrads Rödluva
Tränare: Daniel Redén, Solvalla
Största seger 2019: Breeders’ Crown, Eskilstuna

Årets äldre
Makethemark
Tränare: Petri Salmela, Boden
Största seger 2019: St Michel-Ajo, Mikkeli
Milliondollarrhyme
Tränare: Fredrik B Larsson, Solvalla
Största seger 2019: Svenskt Mästerskap, Åby
Readly Express
Tränare: Timo Nurmos, Solvalla
Största seger 2019: Prix de France, Vincennes
Who’s Who
Tränare: Pasi Aikio, Solvalla
Största seger 2019: Jubileumspokalen, Solvalla

Årets sto
Activated
Tränare: Fredrik Wallin, Gävle
Största seger 2019: Stochampionatet, Axevalla
Conrads Rödluva
Tränare: Daniel Redén, Solvalla
Största seger 2019: Breeders’ Crown, Eskilstuna
Racing Brodda
Tränare: Mattias Djuse, Solvalla
Största seger 2019: Derbystoet, Jägersro
Sayonara
Tränare: Fredrik Wallin, Gävle
Största seger 2019: Svampen Örebro

Årets kallblod
Björs Frej
Tränare: Annelie Lagergren, Bollnäs
Största seger 2019: Svenskt Mästerskap, Bergsåker
B.W.Rune
Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren
Största seger 2019: Sleipner Cup final, Romme
Bäcklös Uriel
Tränare: Nicklas Blom, Gävle
Största seger 2019: Svenskt Kallblodskriterium, Dannero
Guli Anna
Tränare: Stefan Johansson, Umåker
Största seger 2019: Kriteriestoet, Dannero

Årets komet
Mats E Djuse (Östersund)
Resultat 2019: 99 segrar och 6,4 miljoner kronor inkört
Erica Guldhag (Skellefteå)
Resultat 2019: 12 segrar och 560 946 kronor inkört
Henna Halme (Åby)
Resultat 2019: 28 segrar och 1,9 kronor inkört
Victor Rosleff (Halmstad)
Resultat 2019: 24 segrar och 1,6 miljoner kronor inkört

Under lördagen offentliggörs nomineringarna i Årets häst och på söndag presenteras kandidaterna till Årets tränare och Årets kusk.

Ola Johansson, Kanal 75

Publicerad januari 10, 2020 13:22 via Kanal75

Dagens tävlingar
Boden (Bo) V64 V4 DD V3