Joviality på Grosbois

Många svenska hästar i farten på Vincennes på julafton

,

Det är inte bara glögg, skinka och nubbe som serveras på julafton. För alla som tycker om trav och se topphästar får ta en paus i firandet strax efter klockan tre och kasta blickarna mot Frankrike och Vincennes.

Joviality på Grosbois

Både fyraåringsloppet Critérium Continental och femåringsloppet Prix Ténor de Baune har lockat många svensktränade hästar. I båda loppen är det sex svenska ekipage som tar sig an den franska eliten. Förutom dryga miljonen i förstapris har vinnaren en plats i Prix d’Amerique som avgörs i januari nästa år om så önskas.
I Critérium Continental gör Sabine Kagebrants Joviality en spännande start. Stoet tävlade mycket framgångsrikt i USA innan hon skeppades över till Sverige där hon fortsatt att leverera topprestationer. Joviality har sprungit in 23,6 miljoner kronor och gör sin första start i Frankrike.
I Prix Ténor de Baune startar Daniel Wäjerstens Great Skills som svarade för en strålande debut på Vincennes. Hon kommer att köras av Björn Goop den här gången. Daniel Redéns Glamorous Rain var den häst som besegrade Great Skills och även hon är med i loppet.

Startlista Critérium Continental
2100 meter autostart.

1 Dimitri Ferm – Matthieu Abrivard
2 Jushua Tree – Jean-Michel Bazire
3 Jazzy Perrine – Éric Raffin (Tomas Malmqvist)
4 Just Love You – Alexandre Abrivard
5 Joviality – Benjamin Rochard (Sabine Kagebrant)
6 Just A Gigolo – Franck Nivard
7 Xanthis Harvey – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
8 Josh Power – Sébastien Ernault
9 Juninho Dry – Paul-Philippe Ploquin
10 Justin Bold – Yoann Lebourgeois
11 Jakartas des Pres – Maxime Bezier
12 Global Dancer – Mathieu Mottier (Fredrik Wallin)
13 Bengan – François Lagadeuc (Daniel Redén)
14 Jack Tonic – Théo Duvaldestin
15 Desiderio d’Esi – Franck Ouvrie
16 Staro Mack Crowe – Björn Goop (Katja Melkko)
17 J’Aime Le Foot – David Thomain
18 Diamond Truppo – Gabriele Gelormini

Startlista, Prix Ténor de Baune
2700 meter voltstart.

1 Laredo Boko – Jean Michel Bazire (Robert Bergh)
2 Kentucky River – Alexandre Abrivard (Daniel Redén)
3 Ibiki de Houelle – Eric Raffin
4 Iznogoud Am – Mathieu Mottier (Sabine Kagebrant)
5 Imhatra Am – Matthieu Abrivard (Jörgen Westholm)
6 Ideal Ligneries – Francois Lagadeuc
7 Great Skills – Björn Goop (Daniel Wäjersten)
8 Glamorous Rain – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
9 Inmarosa – Léo Abrivard
10 Izoard Vedaquais – Benjamin Rochard
11 Italiano Vero – David Thomain
12 Idao de Tillard – Clément Duvaldestin