Kusken som dominerar landets championligor

,

Ulf Ohlsson kommer att bli allsvensk kuskchampion 2016 och inför december har han vunnit 387 lopp på svenska travbanor.
Solvallakusken är även säkrat flera kuskchampionat och är klar vinnare på Dannero, Hagmyren och Solänget, dessutom har han en ointaglig ledning på Bergsåker, Bollnäs, Gävle och Umåker. Han leder även kuskligorna på Eskilstuna, Romme och Östersund.

Ulf Ohlsson vinner flest travlopp i Sverige. För fri publicering tom 2016-12-08.


Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2016 med en månad kvar att tävla:

Arvika:
1) Kristian Lindberg, Årjäng, 4-0-0
2) Mikael J Andersson, Färjestad, 3-2-4
3) Niclas Benzon, Färjestad, 3-1-1

Axevalla:
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 26-33-24
2) Björn Goop, Färjestad, 23-14-12
3) Stefan Söderkvist, Åby, 17-19-16
Kvarvarande tävlingsdag: 6, 13, 21, 30

Bergsåker:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 56-38-28
2) Per Linderoth, Bergsåker, 36-25-23
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 23-19-16
Kvarvarande tävlingsdagar: 5, 11, 21, 28

Boden:
1) Sandra Eriksson, Boden, 17-15-17
2) Petteri Joki, Finland, 14-15-12
3) Ulf Ohlsson, Solvalla, 14-7-3
Kvarvarande tävlingsdag: 6, 16

Bollnäs:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 25-19-15
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 14-10-9
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 14-4-2
Kvarvarande tävlingsdag: 4, 13, 23

Dannero:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 13-10-8
2) Per Linderoth, Bergsåker, 10-6-6
3) Henrik Svensson, Bergsåker, 5-5-7

Eskilstuna:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 29-9-19
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 27-17-9
3) Jorma Kontio, Solvalla, 21-17-12
Kvarvarande tävlingsdag: 3, 8, 15

Färjestad:
1) Björn Goop, Färjestad, 45-25-15
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 30-27-22
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 22-19-17
Kvarvarande tävlingsdagar: 10, 19, 29

Gävle:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-23-15
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 12-11-8
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 11-6-6
Kvarvarande tävlingsdag: 8, 17, 27

Hagmyren:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-10-10
2) Tomas Pettersson, Bollnäs, 8-4-4
3) Rauno Pöllänen, Gävle, 8-0-1

Halmstad:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 33-21-16
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 24-24-28
3) Conrad Lugauer, Jägersro, 21-10-4
Kvarvarande tävlingsdag: 5, 12, 19, 28

Hoting:
1) Jan Norberg, Umåker, 4-1-3
2) Angelica Holm, Dannero, 3-0-0
3) Rikard N Skoglund, Bollnäs, 2-5-2

Jägersro:
1) Christoffer Eriksson, Jägersro, 44-38-29
2) Johnny Takter, Jägersro, 42-27-24
3) Peter Untersteiner, Halmstad, 36-37-29
Kvarvarande tävlingsdagar: 3, 6, 14, 20, 27

Kalmar:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 28-21-18
2) Tommy Zackrisson, Kalmar, 20-13-27
3) Christoffer Eriksson, Jägersro, 17-13-14
Kvarvarande tävlingsdag: 1, 9, 18

Karlshamn:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 3-1-1
2) Stefan Persson, Halmstad, 2-1-1
3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 2-1-0

Lindesberg:
1) Mattias Djuse, Solvalla, 7-3-3
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-2-1
3) Jorma Kontio, Solvalla, 6-9-7

Lycksele:
1) John Östman, Umåker, 3-3-1-2
2) Hanna Olofsson, Boden, 3-3-1-0
3) Sandra Eriksson, Boden, 3-0-1

Mantorp:
1) Claes Svensson, Vaggeryd, 20-9-6
2) Björn Goop, Färjestad, 18-8-6
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 16-12-19
Kvarvarande tävlingsdag: 12, 31

Oviken:
1) Peter Eriksson, Bollnäs, 3-1-2
2) Mikael Halvarsson, Östersund, 2-2-1
3) Arne Nilsen, Norge, 2-2-1

Romme:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 26-28-34
2) Jorma Kontio, Solvalla, 21-23-13
3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 18-7-7
Kvarvarande tävlingsdagar: 2, 10, 16, 22, 30

Rättvik:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-13-7
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 14-6-9
3) Nicklas Westerholm, Romme, 8-3-3

Skellefteå:
1) Ove A Lindqvist, Umåker, 18-7-8
2) Leif Eriksson, Skellefteå, 10-7-9
3) Krister Söderholm, Umåker, 8-9-5

Solvalla:
1) Örjan Kihlström, Solvalla, 113-97-53
2) Jorma Kontio, Solvalla, 64-42-51
3) Björn Goop, Färjestad, 64-42-37
Kvarvarande tävlingsdagar: 2, 7, 9, 14, 16, 21, 26

Solänget:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 12-7-4
2) Micael Melander, Dannero, 7-3-8
3) John Östman, Umåker, 5-7-4

Umåker:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 20-14-9
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 13-11-13
3) Jan Norberg, Umåker, 12-8-11
Kvarvarande tävlingsdag: 2, 12, 25

Vaggeryd:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 9-8-7
2) Stefan Söderkvist, Åby, 8-4-4
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 6-2-5

Visby:
1) Claes Sjöström, Solvalla, 20-16-8
2) Thomas Jonsson, Kalmar, 19-11-12
3) Petter Karlsson, Örebro, 12-14-11

Åby:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 55-42-30
2) Stefan Söderkvist, Åby, 29-25-36
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 29-22-19
Kvarvarande tävlingsdagar: 1, 7, 15, 17, 22, 29

Åmål:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 11-6-7
2) Robert Bergh, Åby, 6-2-1
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 5-6-4

Årjäng:
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 14-11-14
2) Björn Goop, Färjestad, 12-9-4
3) Kristian Lindberg, Årjäng, 8-8-7

Örebro:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 25-12-16
2) Björn Goop, Färjestad, 24-10-10
3) Jorma Kontio, Solvalla, 24-8-20
Kvarvarande tävlingsdag: 1, 23

Östersund:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 17-14-11
2) Per Linderoth, Bergsåker, 17-12-5
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 12-17-13
Kvarvarande tävlingsdag: 9, 20

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75