Honey Mearas i centrum efter fjolårets Stochampionatet. Malin Albinsson, TR Bild.

Kulltopparna samlas när uttagningarna till Stochampionatet körs

,

Landets fyraåriga ston samlas för årets största möte.
På fredag avgörs uttagningsloppen till Stochampionatet på Axevalla.

Honey Mearas i centrum efter fjolårets Stochampionatet. Malin Albinsson, TR Bild.


Intresset var nästan rekordstort. 103 fyraåriga ston anmäldes, men det finns bara plats för 72 när totalt sex uttagningar till Stochampionatet avgörs på Axevalla under fredagskvällen.
De två främsta från varje uttagning tar en plats i den prestigefyllda finalen som körs på samma bana den 24 juli, då med ett förstapris på 1,2 miljoner kronor.
Vinnaren av Drottning Silvias Pokal och Stosprintern, Chebba Mil, är Italienfödd och kan därför inte vara med, men i övrigt samlas kullens största stjärnor. Däribland räknas Deborah S.H, som var tvåa i Drottning Silvias Pokal, Glamorous Rain som var trea i samma lopp och vann Breeders Crown som treåring, Stosprintern-tvåan Imhatra Am och oaksvinnaren Lara Boko.

Stochampionatet, uttagningslopp 1
2640 auto:
1. Zally Gel – Kajsa Frick
2. Ad Astra – Morgan Ivarsson
3. Global Collection – Mats E Djuse
4. Lara Boko – Mika Forss
5. Wilda Knight – Claes Sjöström
6. Aranka Face – Örjan Kihlström
7. Invidia – Daniel Wäjersten
8. Elena K.J – Robert Bergh
9. Biscuit – Thomas Uhrberg
10. Lilliannes Love – Kevin Oscarsson
11. Olga Tooma – Magnus A Djuse
12. Affinity Face – Adrian Kolgjini

Stochampionatet, uttagningslopp 2
2640 auto:
1. Black Magic Eyes – Erik Adielsson
2. Glamorous Rain – Örjan Kihlström
3. Kathrine S.H – Markus B Svedberg
4. Ain’t Misbehavin – Mika Forss
5. Donna Summer – Carl Johan Jepson
6. Island Smart – Tomas Pettersson
7. Islay Mist Sisu – Per Nordström
8. Great Skills – Daniel Wäjersten
9. Athena Face – Adrian Kolgjini
10. Icicle Am – Linus Lönn
11. Dior Lilly – Mats E Djuse
12. Mahjestica B.B – Magnus A Djuse

Stochampionatet, uttagningslopp 3
2640 auto:
1. Pretty And Evil – Mattias Djuse
2. Loaded Leila – Markus B Svedberg
3. Imhatra Am – Mats E Djuse
4. Global Creation – Johan Untersteiner
5. Kungfu Lady – Björn Goop
6. Identity – Erik Adielsson
7. Lyckans Loes – Örjan Kihlström
8. Sanibel – Jimmy Dahlman
9. Denali Doc – Nicklas Westerholm
10. Zelma Laday – Morgan Ivarsson
11. Chatty Kronos – Magnus A Djuse
12. Indira Split – Andreas Lövdal

Stochampionatet, uttagningslopp 4
2640 auto:
1. Al’s Boozy Suzy – Thomas Uhrberg
2. Kashmir River – Petter Lundberg
3. Polar Operation – Jorma Kontio
4. Kentucky Derby – Mats E Djuse
5. Bright Crystal – Björn Goop
6. Isabelle Cash – Erik Adielsson
7. Al’s Starlicious – Magnus A Djuse
8. Conrads Anette – Kim Eriksson
9. Darlington Fame – Markus Niklasson
10. Felicia Zet – Örjan Kihlström
11. Geisha Brick – Andreas Lövdal
12. Cintra – Robert Bergh

Stochampionatet, uttagningslopp 5
2640 auto:
1. Roubine – Björn Goop
2. Eliza Turf – Fredrik B Larsson
3. Golden Rain – Johan Untersteiner
4. Rezorb Hangover – Ulf Ohlsson
5. Deborah S.H – Thomas Uhrberg
6. Global Countess – Stefan Persson
7. Ninja Zon – Markus Niklasson
8. A Girl Has No Name – Magnus A Djuse
9. Sangria Pellini – Michael Nimczyk
10. Swept Wing – Per Lennartsson
11. Succession – Örjan Kihlström
12. Rihanna W.I – Jorma Kontio

Stochampionatet, uttagningslopp 6
2640 auto:
1. Japiro Queen – Markus Niklasson
2. Global Celebrity – Magnus A Djuse
3. Ninepoints Candy – Mika Forss
4. Moon On Baroda – Claes Sjöström
5. Stepping Dreamgirl – Carl Johan Jepson
6. Senorita Tokio – Ulf Ohlsson
7. M.T Ravishing – Björn Goop

8. Hard Landing – Per Lennartsson
9. Beawinner – Emilia Leo
10. A Perfect Face – Adrian Kolgjini
11. Lacille Boko – Erik Adielsson
12. Faeza Zet – Örjan Kihlström

Daniel U. Olsson, Kanal 75