Kobayashi kliver in i ringen för Harper Hanovers lopp

,

Det är mindre än en månad kvar till årets stora travhändelse på Solvalla. I den spännande uppladdningen till evenemanget avslöjas det att den franska stjärnan Kobayashi kommer att utmana förra årets vinnare, Inmarosa, i Harper Hanovers lopp.

Kobayashi, som inledde karriären hos Tomas Malmqvist, kommer till Solvalla och Harper Hanovers lopp under elitloppshelgen, det avslöjar Solvallas sportchef Ola Lernå i travpodden Från start till mål.
– Det ska bli jättekul att se vad den kan uträtta.
Kobayashi är en sexårig hingst som tagit enormt stora kliv i vinter och han imponerade i fredags då han, för att använda Ola Lernås ord, ”pulveriserade” segervane Karambar som var chanslös från ledningen. Kobayashi vann Prix Aletheia på utmärkta 1.11,4 över distansen 2 850 meter med 1.06,2 sista 500 meterna. Kobayashi tränas och körs av Mathieu Mottier.
Även fjolårsvinnaren Inmarosa kommer till Solvalla för att försvara sin titel i styrkeprovet som är lördagens huvudlopp. Förstapriset i Harper Hanovers lopp är en miljon kronor.