Karla With A K triumferar stolt i Jockeyklubbens Grand Prix med V64®

,

Karla With A K visade upp sin imponerande form när hon slog alla odds och vann Jockeyklubbens Grand Prix. Det var en fullträff som verkligen satte hennes namn på travkartan.

Tapper i nederlaget som knappt slagen tvåa i 1000 Guineas.
I Jockeyklubben Grand Prix tog Karla With A K revansch och vann till slut enkelt.

Maria Andersson har ett riktigt löfte i treåriga stoet Karla With A K.
Efter att senast fått stryka på foten i sista stegen i 1000 Guineas var det på söndagen revanschdags när hon, riden av Per-Anders Gråberg, hemförde Jockeyklubbens Grand Prix på Bro Parks gräs. En viktoria värd en halv miljon kronor.
Karla With A K bidade sin tid mitt i fältet med skred till verket in över upploppet när hon växlade ned skrällen New England, som även i sista stegen fick släppa förbi sig favoriten Grab the Moment.
– Hon är väldigt professionell, gör allt jag ber om. Det blev ett väldigt struligt lopp där det hände mycket hela tiden, men hon höll fokus uppe. Riktigt, riktigt bra, sa ”P-A” vid segerceremonin.

Aurinko lämnade konkurrenterna
Överraskande och imponerande vinnare i Listed-löpningen Challenge Stakes.
Twirling Ghost blixtrade till täten, men fick direkt den mindre betrodde stallkamraten Aurinko utvändigt om sig och det var den senare som visade sig ensam på banan. Fuxen från Roy Arne Kvislas stall försvann ifrån konkurrenterna över upploppet till överlägsen seger.
Favoriten och Stockholms Stora Pris-vinnare Admiral de Vega fick nöja sig med bronset.
– När Roy Arne ställt i ordning så här, var det inte så stora problem. Jag har vunnit med hästen förut men i dag var det något speciellt. Det var ingen som kunde slå honom i dag, sa Jacob Johansen som satt i segersadeln. Kapplöpningssällskapets Stora Pris till outtröttlige Espen Hill som kontrade sig tillbaka för en säker seger med sin ständiga följeslagare Madeleine Smith i sadeln.
Enormt formstark är Sandra Brolin-tränade Gazelle. Stoet knep fjärde raka sedan hon plockat hem även Cinnamon Challenge för Elin Hedman.
Sex rätt på V64 betalade 14 489 kronor.