Storfavorit till SM-titeln i fjol, men den gången fick Pydin och Niclas Torstemo vända hem utan guldmedalj. I år får man slå ur underläge.
– Hästen presterar på en jämnare nivå i år, men har kanske inte haft samma toppar som i fjol, berättar tränaren.
Månprinsen A.M. har varit Sveriges kallblodskung under en längre period och mellan åren 2013-2018 tog han fem av sex SM-titlar. I fjol satte dock en skada stopp för deltagande och inte heller i år finns Månprinsen med i startlistan. I år blir hans sexårige son Månlykke A.M. klar favorit, men bakom honom finns en revanschsugen Pydin som alltså brände som spelad till 1,43 i fjol.
– Det kändes bra inför loppet i fjol, men då gick det inte sedan hästen inte kunde göra sig själv rättvisa. Han har haft problem under sensommaren tidigare och det lyste igenom även i fjol, berättar Torstemo.
”Optimalt utgångsläge”
Niclas har tidigare betonat att hästen har haft en tendens att tappa formen mot sensommaren, men tittar man statistiskt på just augusti är siffrorna bara marginellt sämre. Två segrar på tio augustistarter har det blivit i karriären för Pydin vilket ger en segerprocent på 20 – att jämföra med 25 i segerprocent som han har totalt. Lite oroande är dock att hästen kommer närmast från en galopp, men Torstemo ger lugnande besked.
– Galoppen senast berodde på att han hade för lång käk och det var en fin placering som rök till följd av detta. Hästen kändes väldigt bra i övrigt enligt Ove A Lindqvist, berättar tränaren.
I fjol kom man alltså ut till SM som storfavoriter, men i år får Pydin och Torstemo slå ur underläge.
– Vi har ju fått rygg på Månlykke A.M. och det känns mer eller mindre optimalt. Pydin kan ändå inte öppna något extra varför bakspåret inte är något problem.
– Gällande Månlykke A.M. är detta lite elddopet för hans del. Han har ju inte mött så här tuffa hästar tidigare, men att det finns mycket talang i honom är det inget snack om, spekulerar Niclas.
”Positioner avgör”
Övriga konkurrenter har Niclas dock betydligt bättre koll på.
– Pydin, Björs Frej och Järvsöodin möts ju mer eller mindre varje gång och det är dessa tre som jag tror är värst emot favoriten. Månlykke A.M. är svår att sätta in i sällskapet, men för övriga tre är det positioner som avgör vem som är först i mål. De slår varandra huller om buller tycker jag.
– Det har stökat en del för Pydin i just SM tidigare, men vi hoppas på att den trenden bryts under lördagen, avslutar Torstemo.
I så fall kan vi nog räkna med att få höra ramsan ”SM-GULD, SM-GULD, SM-GULD” eka hela vägen hem till Hudiksvall under lördagskvällen.
Robin Malmgren, Kanal 75
