Hanna Olofsson har fem hästar från stallet till start när GS75® avgörs på hemmabanan Boden. Lars Jakobsson TR Bild.

Inför GS75®: Hanna lovar vinst felfri

,

Hanna Olofsson har fem hästar från stallet till start när GS75® avgörs på hemmabanan Boden.
Och hon är optimistisk.
– Gun de Chanlecy var med på V75® nyligen på Umåker, men blev för pigg bakom bilen och nöp i galopp direkt. Felfri vinner han det här loppet.

Hanna Olofsson har fem hästar från stallet till start när GS75® avgörs på hemmabanan Boden. Lars Jakobsson TR Bild.


Det finns nio proffstränare på Bodentravet. Två av dem är kvinnor.
Dels Hanna Olofsson men även hennes rutinerade mamma Gunnel Fredriksson. Och att flytta från landets nordligaste bana finns inte.
– Nej, jag trivs bra här uppe. Här finns fina pengar att köra om, hälsar Hanna, som inte har något direkt samarbete med mamma Gunnel.
– Nä, vi driver våra rörelser var för sig. Hon kör dock inte så mycket längre och det kan hända att jag får köra någon från hennes stall emellanåt. Det är kul.
Hanna hade tänkt att dra igång en filial utanför Stockholm i våras, men då slog coronan till och det skrinlade planerna för tillfället.
– Vi hann bara vara där nere i drygt två månader i mars till maj. Själv hann jag inte ens dit då det blev reseförbud i hela landet.
Kan det bli aktuellt framöver med en filial?
– Absolut. I så fall kommer det att bli utanför Stockholm.

Jämn och säker
När det gäller Hanna Olofsson tränarrörelse kan man konstatera en sak då man kikar i statistiken. Att hon är otroligt jämn i sina prestationer.
2020: 41 segrar – 2,6 miljoner inkört
2019: 41 segrar – 2,8 miljoner inkört
2018: 43 segrar ¬ – 3,3 miljoner inkört
2017: 47 segrar – 2,6 miljoner inkört
2016: 48 segrar – 2,6 miljoner inkört
– Vi gör det bra och är ett härligt team som har roligt tillsammans. Jag har fyra anställda, berättar Hanna, som tog stallets enda V75-seger under 2020 vilket skedde med La Norna på Bergsåker i februari.
För tillfället har hon 38 hästar på träningslistan.
Några lovande hästar på gång?
– Jag debuterar en på söndag som heter The Oak L.A. Han har varit lite stressad, men lugnat sig betydligt och nu är det dags för tävlingsdebut. Det är en rejäl och fin sort som jag hoppas har en fin framtid.
Vad blir det för banunderlag på söndag?
– Just nu är det varmt i luften, men det ska bli kallare, runt minus nio grader. Det kommer att bli en perfekt isbana att tävla på. Det är något jag gillar.
Avslutningsvis, hur kommer du att fira in det nya året?
– Det blir tillsammans med min bror Dennis. Vi bor i en liten by utanför Boden som heter Vittjärv och har gångavstånd mellan oss. Det lär bli en lugn tillställning med förhoppningsvis lite god mat.

Kvintett till start
Hanna har fem hästar från stallet till start på GS75® på hemmabanan. Stallrapporten lyder såhär:
GS75-2: 5 Gladys Knight har gjort riktigt bra insatser på slutet och varit tvåa, etta och tvåa. Senast fick hon stryk av en bra häst, så det var inget att skämmas för. Hon känns fortsatt fin i jobben och är dessutom rask ut bakom bilen. Får jag ledningen ska det vara en bra vinstchans.
GS75-4: 15 Gun de Chanlecy var med på V75 nyligen på Umåker, men blev för pigg bakom bilen och nöp i galopp direkt, sedan körde jag tufft med honom och gick med i tredjespår varvet kvar. Det blev galopp på upploppet i platsstriden, men i det läget var han trött. Jag visste om att han skulle få ett dåligt läge då jag anmälde, men jag ser det som positivt då han håller sig lugn härifrån. Allt är väl i jobben och felfri vinner han det här loppet.
GS75-5: 10 B.W.T Daenerys kommer från seger på Umåker och vann då lätt från ledningen. Nu är det andra förutsättningar med bakspår och hon har en tendens att bli lite hetsig. Håller hon sig lugn har hon en bra speed att tillgå och hon kommer att plocka många konkurrenter över upploppet. Platschans i första hand.
GS75-7: 8 Satellit L.A. kommer från seger på Skellefteå där jag körde till ledningen varvet kvar och sedan vann han lätt. Det var första starten efter en paus och han borde rimligen vara lite bättre nu. Tyvärr fick han spår åtta och det är som att välja mellan pest eller kolera om jag ska backa eller ladda framåt. Han känns bortlottad,
GS75-7: 9 Atlas Eagra körs av ägaren Jonas Petrén, som jag körde till seger senast på Skellefteå. Han var fin då. Härifrån blir det ett snällt upplägg för att spara krafterna till slut och Jonas får försöka ta en sådan bra placering som möjligt.

Magnus Blom, Kanal 75