Att vinna tillsammans är en speciell känsla, särskilt när det handlar om miljoner. Under helgens V85® på Solvalla kunde elva lag från ATG Tillsammans glädjas åt storvinster och höjda adrenalinnivåer. Richard från Halmstad, vars lag vann 1,2 miljoner kronor, menar att det är extra roligt att vinna tillsammans, trots att han aldrig skulle satsa tusenlappar på egen hand.
Richards lag består av kollegor och kunder inom elbranschen och spelar oftast på fotboll.
– Men vi kör trav då och då. I helgen var en sådan gång när det inte fanns några roliga fotbollsmatcher, så då valde vi trav i stället, förklarar han.
De lägger en hundralapp var och i lördags blev varje andel värd 123 000 kronor. Till systemet fick Richard stor hjälp av en lagkamrat. De läste på och resonerade sig fram tillsammans.
– Men den största elogen ska min kompis ha.
Lagmedlemmarna är i olika åldrar och flera av dem är med mest för att det är roligt, utan större travkunskaper.
– Några är i 20-årsåldern och det här är en jättebra vinst för dem. Nu när det är härligt väder ska vi ut allihop och äta och ta en liten AW innan påsk för att fira, berättar Richard.
Vann över en kvarts miljon vardera
I Umeåtrakten vann bridge- och travintresserade Jonas Dahlgrens lag över en kvarts miljon per andel. Andelarna för 540 kronor gav där 257 440 kronor tillbaka.
– Jag blev förvånad att det gav så här mycket på en sådan rad, det var ju inga stora skrällar, säger lagkaptenen som oftast står för tippandet själv, så även i lördags.
Laget har funnits i många år och består av bekanta, familj och någon kollega.
– Vi var tre från början och sedan har det blivit fler. Det brukar spridas när det blir vinst någon gång.
Jonas är en inbiten bridgespelare, liksom hans särbo och ytterligare någon i laget, medan travintresset varierar i gänget.
– Det är olika nivåer på travintresset i laget. Jag är en så kallad travnörd. Min syster däremot fick jag ringa efter lopp sju och säga att hon skulle slå på tv:n, berättar Jonas.
Firar till Rommes multijackpot
Lördagens vinst är den största Jonas fått in, även om han tidigare varit uppe på sexsiffriga belopp. Målet har alltid varit sjusiffrigt, något som nåddes i lördags med nära 1,3 miljoner inspelat.
– På söndag ska vi träffas och fira när det är jackpot på V85 från Romme. Då samlas vi, tittar på loppen tillsammans och öppnar någon flaska bubbel.
Startade på en safariresa
Bland de övriga miljonvinnande tillsammanslagen finns bland annat ”Hakuna Matata” som startades under en safariresa i Kenya för sex år sedan. Här turas medlemmarna om att komponera systemen, och den här gången var det Pias tur. Hon fixade en vinst på nära 55 000 kronor per andel för 100 kronor.
I Jönköpingsbon Peter Laaksos lag ”Team Petrus” är det traventusiasten Peter som står för tippandet. Han spikade två hästar till låga procent och säkrade en miljonvinst till laget. 60 kronor blev 102 000 kronor per andel.
– Det roligaste var att alla andra vann. En tjej jag känt länge hade köpt fyra andelar och vann mest av alla. Så jävla häftigt, säger Peter.
