Dibaba jagar en plats i Stochampionatet

,

På fredag kväll är det dags för uttagningsloppen till Stochampionatet på Axevalla.
72 fyraåriga svenskfödda ston gör upp i sex försök och de två bästa är klara för finalen den 22 juli med 1,2 miljoner kronor i förstapris i.
Stjärnor som Dibaba, vinnare av Drottning Silvias Pokal, samt Vamp Kronos, segrare i Stosprintern, gäller som favoriter.

TR Bild.


Distansen i uttagningsloppen är 2640 meter och har 70 000 kronor i förstapris.

Uttagningslopp 1
1. MilyPeter Untersteiner
2. Butterfly ImaÅke Lindblom
3. Beam Me Up ScottyErik Adielsson
4. Gun PalemaMikael J Andersson
5. Flight LaneJohan Untersteiner
6. DibabaÖrjan Kihlström
7. Mogas PiggelinChristoffer Eriksson
8. Neon BroddaNiclas Stenquist

9. Havana BokoMattias Djuse
10. Elsa MearasPer Linderoth
11. Devs DaffodilJoakim Lövgren
12. LivinginmydreamKevin Oscarsson

Uttagningslopp 2
1. AvaKim Eriksson
2. Je t’Aime LuckyJohan Untersteiner
3. Historic MomentÖrjan Kihlström
4. Maharani de BarodaBjörn Goop
5. Veroni – Peter Untersteiner
6. On VogueConrad Lugauer
7. Jullan PalemaMikael J Andersson
8. Vamp KronosChristoffer Eriksson
9. Elsa AmericaStefan Söderkvist

10. InfinityLars-Åke Söderholm
11. Sunwapta GojOskar J Andersson
12. VeiledCarl Johan Jepson

Uttagningslopp 3
1. Bring Me LoveStefan Persson
2. ZoliciaJohan Untersteiner
3. Hot ChocolateErik Adielsson
4. Hevin BokoJorma Kontio
5. Kavata KällPeter G Norman
6. Run Chica RunPeter Untersteiner
7. Lorina CitronBjörn Goop
8. Queen of SandTommy Karlstedt
9. Belle GodivaJoakim Lövgren
10. Wild LoveKevin Oscarsson
11. Odessa CeleberÖrjan Kihlström

12. Crowd PleaserMattias Djuse

Uttagningslopp 4
1. CosmoritaCarl Johan Jepson
2. Ileach C.C.Oskar Kylin Blom
3. Thaiti JourneyJorma Kontio
4. HavefunwithmeJohan Untersteiner
5. PapiljottePer Linderoth
6. Hillcrest PlayerÖrjan Kihlström
7. Catch my Love – Kim Eriksson
8. Europhile AmPeter Untersteiner
9. Rose MaryAndré Eklundh
10. Entertainment ÅsBjörn Goop

11. FlareErik Adielsson
12. Rim PerfectKaj Widell

Uttagningslopp 5
1. Bellatrix ZetÖrjan Kihlström
2. Vera SpiroCarl Johan Jepson
3. A Taste of HoneyMaria Törnqvist
4. Calamara’s GirlErik Adielsson
5. Helloise BokoMattias Djuse
6. Sheilah LadayPeter G Norman
7. Ambon DegatoJohan Untersteiner
8. RestlessÅke Lindblom
9. Global Upperstyle – Peter Untersteiner
10. Klara HålerydHenriette Larsen

11. Ace of FairwayPer Berg Thomsen
12. Alfa MareKevin Oscarsson

Uttagningslopp 6
1. Swarovski BrolinePeter Untersteiner
2. Rita C.D.Hans R Strömberg
3. NacrousTroels Andersen
4. Worth a Lot – Stefan Söderkvist
5. Blue Racer ÅsJoakim Lövgren
6. Current AffairKim Eriksson
7. Anne RoyalCarl Johan Jepson
8. Vanquish KronosChristoffer Eriksson
9. Mellby FreeBjörn Goop
10. Poem in MotionErik Adielsson
11. Hip Hurray BokoJohan Untersteiner
12. Charmante AmokMattias Djuse

Kanal 75