Thomas Blomqvist, TR Bild.

Blågul prägel på Hambletonian

,

På lördag körs uttagningarna till Hambletonian. Den blågula prägeln är påtaglig.
11 av de 16 hästarna som fajtas om finalplatserna hittas i svenstränarnas stall.

Thomas Blomqvist, TR Bild.


Nästa lördag, den 7 augusti, körs på Meadowlands årets största begivenhet i den nordamerikanska travsporten. Då är det finaldags i Hambletonian. Världens förnämsta treåringslopp har en samlad prispott på 1,1 miljoner dollar, eller knappt 10 miljoner kronor. I år återgår man till upplägget med försök och final med en veckas mellanrum – uttagningsloppen avgörs nu på lördag.
Den blågula dominansen är markant inför årets Hambletonian. 16 hästar slåss i två försök om de 10 platserna (de fem främsta från varje går till final) och hela 11 av hästarna är från de i USA verksamma svenska tränarna. Åke Svanstedt är “värst” med fyra Hambletonian-hästar dit Captain Corey och Yonkers Trot-vinnaren Johan Palema räknas. Marcus Melander tränar tre och både Dancinginthedark M och Sonofamistery hålls som förhandsfavoriter. Nancy Takter har också tre med och Anette Lorentzon en.
Också uttagningarna till Hambletonian Oaks för treåriga ston avgörs den här lördagen på Meadowlands. Kuskarna är ännu inte klara.

Hambletonian, uttagningslopp 1
1609 auto:
1. Cuatro de Julio (Marie Ortolan Bar)
2. Zenith Stride (Mark Harder)
3. Delayed Hanover (Åke Svanstedt)
4. On A Streak (Luc Blais)
5. Ambassador Hanover (Åke Svanstedt)
6. Sonofamistery (Marcus Melander)
7. Dancinginthedark M (Marcus Melander)
8. Spy Booth (Nancy Takter)

Hambletonian, uttagningslopp 2
1609 auto:
1. Locatelli (Nancy Takter)
2. Rattle My Cage (Anette Lorentzon)
3. Johan Palema (Åke Svanstedt)
4. In Range (Marcus Melander)
5. Really Fast (Nancy Takter)
6. Venerate (Julie Miller)
7. Captain Corey (Åke Svanstedt)
8. Take All Comers (Jim Campbell)

Hambletonian Oaks, uttagningslopp 1
1609 auto:
1. Constested Hanover (George Ducharme)
2. Bella Bellini (Nifty Norman)
3. My Abigail (Luc Blais)
4. Lady Chaos (Linda Toscano)
5. Wet My Whistle (Åke Svanstedt)
6. Material Girl (Lucas Wallin)
7. You Ato Dream (Jeff Gregory)
8. Beltassima (Tony Alagna)
9. Chablis (Jonas Czernyson)
10. Darlene Hanover (Brett Bittle)

Hambletonian Oaks, uttagningslopp 2
1609 auto:
1. Donna Soprano (Luc Blais)
2. Hot As Hill (Ron Burke)
3. Swift Swandra (Erv Miller)
4. Dutiful (Jonas Czernyson)
5. Flawless Country (Åke Svanstedt)
6. Iteration (Marcus Melander)
7. Piper Hanover (Tony Alagna)
8. Mazzarati (Lucas Wallin)
9. Awesome Trix (Chris Beaver)
10. Big City Pearl (Verlin Yoder)

Daniel U. Olsson, Kanal 75