Aktuellt läge i landets kuskligor

,

Ulf Ohlsson kommer att bli allsvensk kuskchampion 2016 och med 14 dagar kvar av 2016 har han vunnit 404 lopp på svenska travbanor.
Solvallakusken är även säkrat flera kuskchampionat och är klar vinnare på Dannero, Eskilstuna, Hagmyren och Solänget, dessutom har han en ointaglig ledning på Bergsåker, Bollnäs, Gävle och Umåker. Han leder även kuskligorna på Romme och Östersund.

Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2016 till och med 17 december:

Arvika:
1) Kristian Lindberg, Årjäng, 4-0-0
2) Mikael J Andersson, Färjestad, 3-2-4
3) Niclas Benzon, Färjestad, 3-1-1

Axevalla:
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 28-36-26
2) Björn Goop, Färjestad, 24-15-12
3) Stefan Söderkvist, Åby, 20-20-17
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 30

Bergsåker:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 59-39-29
2) Per Linderoth, Bergsåker, 38-26-24
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 23-19-16
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 28

Boden:
1) Sandra Eriksson, Boden, 18-18-17
2) Petteri Joki, Finland, 16-16-14
3) Roger Nilsson, Boden, 15-11-14

Bollnäs:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 30-19-17
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 17-12-9
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 14-4-2
Kvarvarande tävlingsdag: 23

Dannero:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 13-10-8
2) Per Linderoth, Bergsåker, 10-6-6
3) Henrik Svensson, Bergsåker, 5-5-7

Eskilstuna:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 32-10-19
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 27-17-9
3) Jorma Kontio, Solvalla, 25-19-14

Färjestad:
1) Björn Goop, Färjestad, 47-26-17
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 31-28-22
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 22-19-18
Kvarvarande tävlingsdagar: 19, 29

Gävle:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-23-16
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 12-11-8
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 11-6-6
Kvarvarande tävlingsdag: 27

Hagmyren:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-10-10
2) Tomas Pettersson, Bollnäs, 8-4-4
3) Rauno Pöllänen, Gävle, 8-0-1

Halmstad:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 37-22-17
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 25-25-28
3) Stefan Söderkvist, Jägersro, 21-19-20
Kvarvarande tävlingsdagar: 19, 28

Hoting:
1) Jan Norberg, Umåker, 4-1-3
2) Angelica Holm, Dannero, 3-0-0
3) Rikard N Skoglund, Bollnäs, 2-5-2

Jägersro:
1) Christoffer Eriksson, Jägersro, 47-42-33
2) Johnny Takter, Jägersro, 43-30-27
3) Peter Untersteiner, Halmstad, 40-42-32
Kvarvarande tävlingsdagar: 20, 27

Kalmar:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 29-23-18
2) Christoffer Eriksson, Jägersro, 22-15-15
3) Tommy Zackrisson, Kalmar, 20-16-28
Kvarvarande tävlingsdag: 18

Karlshamn:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 3-1-1
2) Stefan Persson, Halmstad, 2-1-1
3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 2-1-0

Lindesberg:
1) Mattias Djuse, Solvalla, 7-3-3
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-2-1
3) Jorma Kontio, Solvalla, 6-9-7

Lycksele:
1) John Östman, Umåker, 3-3-1-2
2) Hanna Olofsson, Boden, 3-3-1-0
3) Sandra Eriksson, Boden, 3-0-1

Mantorp:
1) Claes Svensson, Vaggeryd, 21-10-7
2) Björn Goop, Färjestad, 18-8-6
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 16-12-20
Kvarvarande tävlingsdag: 31

Oviken:
1) Peter Eriksson, Bollnäs, 3-1-2
2) Mikael Halvarsson, Östersund, 2-2-1
3) Arne Nilsen, Norge, 2-2-1

Romme:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 29-25-19
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 23-12-7
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 18-13-16
Kvarvarande tävlingsdagar: 22, 30

Rättvik:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-13-7
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 14-6-9
3) Nicklas Westerholm, Romme, 8-3-3

Skellefteå:
1) Ove A Lindqvist, Umåker, 18-7-8
2) Leif Eriksson, Skellefteå, 10-7-9
3) Krister Söderholm, Umåker, 8-9-5

Solvalla:
1) Örjan Kihlström, Solvalla, 124-102-56
2) Jorma Kontio, Solvalla, 69-43-53
3) Björn Goop, Färjestad, 68-44-39
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 26

Solänget:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 12-7-4
2) Micael Melander, Dannero, 7-3-8
3) John Östman, Umåker, 5-7-4

Umåker:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 20-14-9
2) Jan Norberg, Umåker, 15-11-15
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 15-11-13
Kvarvarande tävlingsdag: 25

Vaggeryd:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 9-8-7
2) Stefan Söderkvist, Åby, 8-4-4
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 6-2-5

Visby:
1) Claes Sjöström, Solvalla, 20-16-8
2) Thomas Jonsson, Kalmar, 19-11-12
3) Petter Karlsson, Örebro, 12-14-11

Åby:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 61-46-35
2) Stefan Söderkvist, Åby, 31-26-37
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 31-22-20
Kvarvarande tävlingsdagar: 22, 29

Åmål:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 11-6-7
2) Robert Bergh, Åby, 6-2-1
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 5-6-4

Årjäng:
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 14-11-14
2) Björn Goop, Färjestad, 12-9-4
3) Kristian Lindberg, Årjäng, 8-8-7

Örebro:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 25-12-16
2) Björn Goop, Färjestad, 24-10-10
3) Jorma Kontio, Solvalla, 24-8-20
Kvarvarande tävlingsdag: 23

Östersund:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 19-15-11
2) Per Linderoth, Bergsåker, 19-13-7
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 13-18-13
Kvarvarande tävlingsdag: 20

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75