72 kvalar till Stochampionatet

,

91 var anmälda.
72 får kvala.
Tolv går till final.
En vinner en miljon kronor.
Det är dags för 47:e upplagan av Stochampionatet där landets fyraåriga ston gör upp om evig ära.
Axevalla är värd för fredagens V64-spel och bjuder på toppsport med sex uttagningslopp till Stochampionatet. De två främsta i kvalloppen går till finalen 24 juli.

Spoil Me är en av 72 hästar som kvalar till Stochampionatet. LARS JAKOBSSON. För fri publicering tom 2016-07-21.


Startlista
Uttagningslopp Stochampionatet 1 (V64-1)
2 640 meter autostart
1) Going DiabloPeter Untersteiner
2) Spoil MeKenneth Haugstad (Roger Walmann)
3) Donatella CenterStefan Persson
4) TriciaPer Lennartsson (Svante Båth)
5) Pastell TillyTorbjörn Jansson (Peter G Norman)
6) Kendra SilvioStefan Söderkvist (Stig H Johansson)
7) Ice WineDaniel Redén
8) Cayenne OvelÖrjan Kihlström (Pasi Aikio)
9) Last Of April – Alexander Nilsson (Hans Nilsson)
10) BacioBjörn Goop (Stefan Melander)
11) Cagnes sur Mer – Rickard Svanstedt
12) Kryssa FuturaChristoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
Förstapris: 50 000 kronor

Uttagningslopp 2 Stochampionatet (V64-2)
2 640 meter autostart
1) Far Far AwayJohan Untersteiner
2) Alvena ValvaPer Linderoth
3) Joy de CastellaJörgen Westholm
4) Mellby DashingBjörn Goop
5) IcanhearyouOskar J Andersson (Ruth J Andersson)
6) GalacticaLars-Åke Söderholm (Malin Bergström)
7) Canmore B.F.Örjan Kihlström (Reijo Liljendahl)
8) Very WelcomePeter Ingves (Mats Rånlund)
9) TunikaChristoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
10) Swish LanePeter Untersteiner
11) Come And See – Anders Svanstedt
12) Order By HeavenLars D Carlson
Förstapris: 50 000 kronor

Uttagningslopp 3 Stochampionatet (V64-3)
2 640 meter autostart
1) Tide WaterTorbjörn Jansson
2) Molly de CastellaJörgen Westholm
3) ImakethecashflowJoakim Lövgren
4) MajettChristoffer Eriksson (Carl-Otto Göransson)
5) Port Ellen BrolinePeter Untersteiner
6) Beachmountain G.Björn Goop (Tomas Malmqvist)
7) Princess FaceLutfi Kolgjini
8) Zola Grand CruFredrik Berg (Anna Forssell)
9) TakeawayÖrjan Kihlström (Roger Walmann)
10) AmityPer Lennartsson (Catarina Lundström)
11) Pretty PerfectOskar Kylin-Blom (Fredrik B Larsson)
12) CervezaJohan Untersteiner
Förstapris: 50 000 kronor

Uttagningslopp 4 Stochampionatet (V64-4)
2 640 meter autostart
1) Lady CashStefan Söderkvist (Lars I Nilsson)
2) FikaAnders Svanstedt
3) In Toto SundÖrjan Kihlström (Daniel Redén)
4) Ninepoints GaagaaJörgen Westholm
5) KeypadPer Lennartsson (Stefan Melander)
6) KahleesiCarl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)
7) Sally SteelHenrik Svensson
8) Ilona HålerydPeter Untersteiner
9) Finca BokoBjörn Goop (Timo Nurmos)
10) Borups OrkideChristoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
11) New DevotionJohan Untersteiner
12) Tro Lo LoOskar J Andersson (Emelie Persson)
Förstapris: 50 000 kronor

Uttagningslopp 5 Stochampionatet (V64-5)
2 640 meter autostart
1) Darling HornlinePer Nordström
2) Diora SoundTommy Zackrisson (Anders Zackrisson)
3) Foxy BrownStefan Persson (Magnus Dahlén)
4) High ExpectationÖrjan Kihlström (Stefan Melander)
5) CaresseBjörn Goop
6) Sangria KnightChristoffer Eriksson (Ulf Stenströmer)
7) Mhona’s Sister – Per Linderoth
8) OtrobandaPeter Untersteiner
9) MagnesiaOskar J Andersson (Jörgen Westholm)
10) Lonely StarJohan Untersteiner
11) Amour Memory – Elias Strandberg (Bernt-Ove Johansson)
12) Bowling KarmaAndré Eklundh (Christina Medin)
Förstapris: 50 000 kronor

Uttagningslopp 6 Stochampionatet (V64-6)
2 640 meter autostart
1) Orkidee SkiftHans-Owe Sundberg
2) Salma SilvioChristoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
3) Incredible H.C.Peter Untersteiner
4) Digital HistoryBjörn Goop (Stefan Melander)
5) Top de LuxeAndré Eklundh (Ola Karlsson)
6) Cherie JaamSören Boel (Patrik Södervall)
7) Xanthis AmberJörgen S Eriksson
8) Fancy FlairJörgen Sjunnesson (Mikko Aho)
9) Tough Of Elegance – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
10) ToohotforyouPer Linderoth (Fredrik Wallin)
11) YouloStefan Söderkvist (Catharina Johansson)
12) Pasithea FaceLutfi Kolgjini
Förstapris: 50 000 kronor

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75